Lajmska bolest
Spirohete su grupa bakterija koja su ušla duboko u opću ljudsku kulturu. Tko nije čuo za sifilis, uz AIDS/SIDA najpoznatiju spolno prenosivu bolest? Sifilis uzrokuje bakterija karakterističnog izgleda uzvojnice/spirale, Treponema pallidum. Liječnik Allen Steere počet će liječiti „Lyme artritis“ antibioticima s uspjehom. To je upućivalo na bakterijski uzrok bolesti i osamdesetih godina iz pacijenata je izolirana spiralna bakterija koja će kasnije dobiti ime Borrelia. Rod Borrelia pripada istoj velikoj skupini kojoj pripada i Treponema pallidum.
Tako smo naučili kako je Lyme borelioza ili Lajmska bolest zarazna bolest koju prenose krpelji. Borrelia je rod s više vrsta i bolesti u ljudi najčešće izazivaju sljedeće vrste: : Borrelia burgdorferi, B. afzelii, B. garinii i B. bavariensis. Lajmska bolest može izazvati kožne upalne promjene (erythema migrans, acrodermatitis chronica atrophicans, lymhocytoma cutis). Vidljivi kožni oblik je najbolji scenarij jer omogućuje brzu intervenciju antibioticima. Prođe li infekcija nezapaženo, javit će se posljedice na drugim organima: neuroborelioza, upala srčanog mišića te zglobova. Simptomi se mogu javiti i nekoliko mjeseci nakon infekcije.
Neuroborelioza može se manifestirati sa simptomima sličnim multiploj sklerozi. Mogući je i razvoj posebnog sindroma, PTLDS (post-treatment Lyme disease syndrome; sindrom Lajmske bolesti nakon liječenja) s tipičnim simptomima umora, smanjenja intelektualnih sposobnosti, nesanice koji traju i duže vrijeme nakon liječenja antibioticima.
Priča o nastanku cjepiva je duga i poučna.
Borelije se prilagođavaju i danas znamo puno mehanizama koji ne bi stali u ovaj članak, ali spomenut ćemo jedan bitan primjer. U svojoj membrani sadrže posebne proteine koji se zovu osp. Osp je skraćenica za outer surface protein, vanjski protein na površini. OspA i ospB proteini su bitni jer omogućuju život bakterije u probavnom sustavu krpelja – oni ih doslovce „zalijepe“ u probavnom sustavu krpelja. U trenutku kada krpelj počne sisati krv, dolazak krvi započet će kaskadu procesa. Smanjivat će se ospA i ospB proteini koji su držali borelije usidrene u probavnom sustavu krpelja.
Slobodne borelije tada krenu prema ustima odnosno pljuvačnim žlijezdama krpelja i prema svom novom domaćinu – sisavcu ili gmazu, što može biti i čovjek. I u sisavcima će se nastaviti ples raznih proteina koji će se „uključivati“ i „isključivati“ po potrebi.
Devedesetih godina sve je bilo spremno. Postojalo je već dugotrajno iskustvo s rekombinantnim cjepivima koje je započelo cjepivom protiv virusa hepatitisa B. Znanstvenici su gen za OspA protein Borrelia burgdorferi sensu stricto ZS7 prebacili u bakteriju Escherichia coli i – voilà – rođen je rekombinantni protein. 30 mikrograma tog proteina vezan je za 0,5 mg aluminij-hidroksida i rođeno je cjepivo LYMErix. U fazi II kliničkih studija uspješno je poticalo stvaranje protutijela, a u fazi III, dano u tri doze s razmakom, štitilo je od infekcije borelijama s efikasnošću od 78%. U fazi II i III nije bilo opaženih negativnih reakcija osim već očekivanog crvenila, otoka i boli na mjestu aplikacije cjepiva.
U oba pravca nije nađena statistička povezanost, cijepljene i necijepljene grupe imale su istu incidenciju razvoja artritisa. Ipak, zaredale su se privatne tužbe i zahtjevi za odštetom te medijski natpisi. Proizvođač na kraju nije morao platiti odštete (osim povelike cifre za plaćanje odvjetničkih ureda), ali šteta je bila napravljena. 2002. godine povučeno je cjepivo, a konkurent, Pasteur Mérieux Connaught, koji je napravio slično cjepivo odlučio je ne registrirati cjepivo usprkos uspješnoj fazi III.
Kako je cjepivo sadrži rekombinantni ospA protein, moglo se desiti da se i u takvih pacijenata razvije autoimuni proces. Znanstvenici su vidjeli kako samo manji dio pacijenata može razviti takav problematičan proces. Sve je ovisilo o jednom genu, HLA-DRB1*0401, i kojeg nosi samo dio ljudi. Nećemo ulaziti dublje u njegovu funkciju, samo ćemo reći kako je bitan u imunološkim reakcijama. Nisu se svi slagali s tim činjenicama i neke grupe nisu potvrdile nastanak ovog procesa, ali je bilo dovoljno da odredi budućnost cjepiva protiv Lajmske bolesti.
No, to nije jednostavno. Najprije nam je pomogla kristalografija. Kristalna struktura ospA proteina i protutijela omogućila je doznati bitnu stvar – na koji dio ospA se „zalijepi“ protutijelo. Znanstvenici su htjeli više. Kako postoji više vrsta borelija htjeli su ovog puta napraviti cjepivo koje bi štitilo od svih koje izazivaju Lajmsku bolest. Postoji ukupno šest različitih ospA proteina a kristalnu smo strukturu znali samo za jedan, nazvan ST1. Oni se razlikuju u strukturi i za ostalih pet nismo mogli znati gdje je točno to mjesto kontakta, odnosno epitop.
Znanstvenici su potom spojili sve te epitope svih vrsta borelije (Borrelia burgdorferi, B. afzelii, B. garinii i B. bavariensis) u jedan protein i ponovo ispitali. Zašto nisu zasebno proizveli epitope i spojili u jedno cjepivo? Odgovor je jednostavan – to znatno poskupljuje i produžuje proizvodnju jer unosi više kritičnih koraka.
Sjetimo se kako se „6 u 1“ cjepiva proizvode i do tri godine s nepreglednim brojem kontrola i kritičnih točaka. Ovako postoji samo jedan protein i takav jedan protein izazvao je nastanak protutijela protiv svih navedenih vrsta jer sadrži epitope šest različitih antigena, ospA proteina. Priču pričam pojednostavljeno: brojni drugi molekularni detalji bili su kritični. Primjerice, protein je dodatno stabiliziran kako bi bio stabilan tijekom skladištenja. Sve što smo naučili na greškama drugih cjepiva znanstvenici Valneve su probali ispraviti unaprijed.
Ukratko: prvi put je primijenjen sustav spajanja samo malih fragmenata šest različitih proteina, spajanja u jedan kako bi nastala imunološka reakcija šest različitih protutijela. Njihov je cilj da zaustavi borelije direktno u probavnom sustavu krpelja, prije no se prenese na čovjeka. Držimo sretnice tom cjepivu.
Reference:
Infect Immun. 2020 Mar 23;88(4):e00917-19.
Epidemiol Infect. 2007 Jan; 135(1): 1–8.
FEMS Immunol Med Microbiol. 2012 Oct; 66(1): 1–19.
Front Cell Infect Microbiol. 2014; 4: 136.
Vaccine. 2017 May 31;35(24):3178-3185