Određenu zabunu unose „meme“ objave na internetu kako su pojedine bolesti poput ospica ili tetanusa manjak vitamina.
Prvo da definiramo pojmove. Ospice, pertusis, tetanus, dječja paraliza… sve su to bolesti koje nisu manjak nekog nutrijenta. Između njih jednostavno ne postoji znak jednakosti.
One su posljedica infekcije. Zna se kako izgledaju bolesti manjka vitamina. Kod kroničnog manjka vitamina A nastaju teške posljedice po cijeli organizam, pogotovo oči.
Bolest manjka vitamina C naziva se skorbut, pelagra je bolest manjka vitamina B 3, a beriberi je bolest manjka vitamina B1, na primjer. Ali, to nisu infekcije.
Ovakve objave navode na krivi zaključak kako je suplementacija tih vitamina dovoljna za zaštitu od pojedinih bolesti. „Mumps je manjak vitamina B“. Prvo, vitamin B je kompleks niza molekula vrlo raznolikih funkcija i ovakvo uopćavanje je medicinski netočno sa svakog aspekta.
Drugo, to je infekcija. „Ospice su manjak vitamina A“. Ospice su toliko zarazne da ne postoji vitaminska „garancija“ da će nas one zaobići.
Puno smo puta naglašavali to u grupi. „Tetanus je manjak vitamina A.“ Tetanus je takav tip bolesti, posljedica toksina bakterije Clostridium tetani, da dovoljne razine vitamina A nisu baš nikakva garancija da će nas ova ružna i opasna bolest zaobići.
Ne postoji niti jedna studija da dovoljno vitamina C sprječava infekciju s uzročnikom difterije.
Liječe li vitamini bolesti?
Navode nas i na zaključke kako ti vitamini mogu liječiti takve bolesti. O jednoj takvoj zabludi, „liječenju“ tetanusa vitaminom C,
već smo pisali. Odakle se crpi sadržaj takvih memea?
Postoje studije koje su pokazale mogući pozitivan efekt vitamina A tijekom liječenja ospica. Radi se o pokušaju, a ne specifičnom liječenju virusa a same doze vitamina A koje su korištene u studiji daju se isključivo u bolničkim uvjetima, a ne kod kuće.
Radi se o velikim dozama preko 200 000 IU vitamina A. Ne postoji suplement te doze jer ne bi niti bio dozvoljen kao suplement zbog rizika nekontroliranog uzimanja takvih doza.
Previše vitamina može biti opasno
Uzimanje velikih doza vitamina poput A i D može biti i opasno. Usprkos i takvom tretmanu pacijenti moraju biti liječeni u bolnici i rizik razvitka komplikacija poput upale pluća je i dalje itekako prisutan. Ideje oko vitamina A i ospica provlače se i od programa davanja vitamina A u siromašnim zemljama gdje djeca često prehranom ne unose dovoljno vitamina A.
Naša regija je sve samo ne deficijentna vitaminom A u odnosu na siromašne krajeve svijeta. Sve to se ne može usporediti s prevencijom, a to je cijepljenje.
Vitamin D se puno spominje i u ovakvim objavama. Vitamin D naš organizam kemijski transformira u aktivni oblik i on učestvuje u nizu fizioloških procesa, od kostiju, živčanog sustava do mozga.
Kod pertusisa, koji se spominje, postoje podaci o genetskoj povezanosti nasljednog oblika gena za receptor vitamina D i samog tijeka bolesti pertusisa, ali to nije pitanje suplementacije ili liječenja pertusisa vitaminom D.
Naravno da je potrebno da se unosi dovoljno vitamina i minerala, baš kao i svih drugih nutrijenata potrebnih za život, i u zdravlju i u bolesti. Oni nisu garancija da će nas infekcije zaobići, a fiziološke doze vitamina u hrani i suplementima nisu niti način liječenja infekcija.
Korištenje velikih doza vitamina poput A, C, D i B6 mogu imati i negativne učinke na zdravlje i moraju biti isljučivo pod liječničkom kontrolom.
Vitamini i minerali nisu zamjena za cjepiva.