O strahu od igala
O strahu od igala
Strah od igala i medicinskih postupaka se obično veže uz dječju dob, kada je koža osjetljivija, a kapaciteti za emocionalnu samoregulaciju i regulaciju boli još nezreli. Međutim, neke osobe zadržavaju taj strah čitav život, dok kod nekih ljudi taj strah poprima iracionalne razmjere i onda pričamo o fobiji.
Riječ je o specifičnim fobijama i to su najčešći anksiozni poremećaji. Fobija je iracionalan strah (strah koji nije temeljen na objektivnoj opasnosti, nego nerealnoj percepciji stvarnosti). U ovom slučaju, riječ je dvije specifične fobije, koje se ponekad miješaju – belonefobiji i tripanofobiji. Belonefobija je panični strah od igala (svih vrsta, ne samo medicinskih), dok je tripanofobija panični strah od medicinskih igala, ali i drugih medicinskih postupaka, ne samo igala.
Procjena je u SAD-u je da oko 4,5% populacije pati od tripanofobije.
Što je povezano s pojavom tripanofobija kod odraslih osoba?
- Traume ili izrazito negativna prethodna iskustva (operacije/hospitalizacije u ranijoj dobi, pogotovo dječjoj)
- Fobije u bližoj obitelji
- Osoba je imala fobije još u dječjoj dobi
- Promjene u biokemiji mozga
- Iznimna osjetljivost kao odrednica temperamenta
- Izloženost velikoj količini negativnih informacija ili iskustava
Kako se manifestira?
- Nesvjestica, vrtoglavica, slabost za vrijeme ili neposredno poslije medicinskih postupaka
- Panični napadaj neposredno prije/za vrijeme postupka – ubrzano disanje, znojenje dlanova, ubrzan puls, mučnina, vrtoglavica te fight/flight/freeze reakcije
- Povišeni krvni tlak
- Anksioznost i nesanica prije postupka
Tripanofobija može biti životno ugrožavajuća, jer odrasla osoba može izbjegavati za zdravlje vrlo važne medicinske postupke.
Tretman je prvenstveno psihoterapijski, najčešće kognitivno-bihevioralnom terapijom, koja uključuje i razradu specifičnih tehnika samorelaksacije, kako bi se anksioznost zadržala u nekliničkim razmjerima. Ponekad se koristi i farmakološka terapija benzodiazepinom ili β–blokatorom 1-2 sata prije medicinskog postupka.
Sastavila: Maja Bonačić, psiholog